Afrodyzjaki to substancje działające m.in. na receptory nerwowe, którym od wieków przypisuje się szczególne właściwości. Już od czasów starożytnych wierzono, że niektóre produkty posiadają wyjątkowe właściwości pozwalające zwiększyć pobudzenie seksualne i płodność.
Wyróżniamy:
- Afrodyzjaki działające na ośrodki seksualne w rdzeniu kręgowym, m.in. ośrodek erekcji, którego stymulacja może dawać reakcje obwodowe.
- Afrodyzjaki działające na ośrodki seksualne w mózgu.
- Afrodyzjaki działające bezpośrednio tylko na układ moczowo-płciowy.
Kultowe afrodyzjaki:
Do tej pory opisano prawie 1,5 tysiąca afrodyzjaków. A co najczęściej używano na świecie w zależności od regionu?
- wyciągi z pająków,
- mięso żółwi,
- rośliny halucynogenne,
- orzechy,
- rogi nosorożców w formie nalewek (podobno można dziś znaleźć w tradycyjnej medycynie chińskiej,
- johimbina (Afryka),
- muszka hiszpańska,
- żeń- szeń.
Panowie! W dzisiejszych czasach nie trzeba szukać ratunku w zażywaniu wyciągów z pająków, czy stosowania dość bolesnej i ryzykownej metody z muszką hiszpańską. Można wspomóc się odpowiednią dietą.
Jakie składniki diety mogą poprawić libido, seksualność i płodność?
- awokado, por, seler. szparagi, sok z buraka,
- truskawki, suszone owoce- daktyle, figi, morele,
- orzechy i nasiona,
- miód naturalny,
- gorzka czekolada, kakao,
- czerwone mięso, dziczyzna,
- jaja,
- ryby i owoce morza,
- nabiał kozi.
Przyprawy i zioła mające działanie rozgrzewające i przeciwzapalne: chilli, cynamon, cząber, gałka muszkatołowa, imbir, kardamon, pieprz, wanilia, lubczyk, miłorząb, żeń-szeń.
- Arginina – Aminokwas, prekursor tlenku azotu poprawiający krążenie w narządach płciowych. Naturalnie występuje w soku z buraka, czerwonym mięsie, rybach i owocach morza, jajach, nasionach dyni, sezamie, migdałach, soczewicy.
- Lizyna – Aminokwas konieczny do syntezy somatotropiny wpływającej na poziom libido. Naturalnie występuje w czerwonym mięsie, jajach, rybach, fasoli, grochu, szpinaku, soczewicy
Pamiętajcie jednak, że skomponowanie raz kiedyś posiłku z wyżej wymienionych produktów nie przyniesie oczekiwanej natychmiastowej reakcji czy poprawy samopoczucia. Raczej niechlubnie obciąży układ pokarmowy i wieczorny plan skończyć się może w toalecie zamiast w łóżku.
Tylko odpowiednio zbilansowana dieta i regularne i dbanie o higienę stylu życia (sen, regeneracja, aktywność fizyczna) przyniosą oczekiwane efekty w postaci poprawy seksualności.
- Cynk
- Magnez
- Chrom
- Mangan
- Wit, z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12)
- Witamina C
- Witamina D3
- Witamina E
- Foliany
Ciekawostki:
- Afrodyzjaki wymyślili mężczyźni… na swój własny użytek
- Przy odkrywaniu i testowaniu afrodyzjaków nie brano pod uwagę kobiet – ich seksualność była tematem tabu, a gotowość do odbycia stosunku – oczywista
- Ośrodki seksualne w mózgu – tutaj jest ich więcej u kobiet niż u mężczyzn
- Wiele substancji działa jak anafrodyzjaki, np. nikotyna zawarta w papierosach – która niszczy funkcjonowanie ośrodków seksualnych w rdzeniu kręgowym
Do napisania postu zainspirował nas wykład prof. dr. hab. Zbigniewa Lwa- Starowicza, którego mieliśmy okazję wysłuchać na Kongresie Food Forum.
Zainteresował Cię artykuł?
Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!