Jak myślisz, czy można uzależnić się od jedzenia? Niestety tak.
- Autorzy wielu badań znajdują wiele podobieństw między nadmiernym objadaniem się a uzależnieniem od narkotyków.
- Zjedzenie smacznego posiłku aktywuje te same obszary mózgu co podanie uzależniającego narkotyku.
- Zdarza sie, że narkomani nie mając dostępu do narkotyków, objadają się. Często także po rzuceniu palenia u takiej osoby pojawia się nadmierny apetyt.
- Działa to także w drugą stronę – osoba pozbawiona dostępu do jedzenia jest bardziej podatna na działanie używek.
- Cykle przejadania się silnie aktywują obszary mózgu odpowiedzialne za wzmocnienie bodźców, podobnie jak przyjmowanie substancji odurzających. Sprawiają, że czujemy przyjemność.
W jednym z badań szczury pozbawiano dostępu do pożywienia przez 12 godzin na dobę. Następnie podawano im do spożycia 25% roztwór glukozy. Po kilku tygodniach takiego reżimu szczury piły każdego dnia coraz większe ilości glukozy, najwięcej podczas pierwszej godziny. Spożywanie słodkiej substancji pobudzało układ neuronalny zależny od dopaminy i opioidów. Podobne efekty wywołuje przyjmowanie substancji uzależniających.
Kiedy zablokowano dostęp do glukozy, zaczęły wykazywać objawy zespołu odstawienia. Mamy tu do czynienia z rodzajem nałogu uzależnieniem od cukru. Wyjście z takiego nałogu jest trudne ale nie niemożliwe. Najważniejsze jest znaleźć przyczynę! Co powoduje, że tak się dzieje? Bez tego nie ruszysz na przód.
Kolejna kwestia równie ważna to odpowiednio zbilansowana, indywidualnie dopasowana dieta, oparta na świeżych sezonowych produktach i kontrola łaknienia, bez głodówek i popadania w kolejne skrajności oraz być może dodatkowa suplementacja.
Potrzebujesz wsparcia i pomocy? Napisz, pomogę – magda@sandiet.pl
Zainteresował Cię artykuł?
Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!