O jelitach mówimy dużo i często. Ma to swoje uzasadnienie gdyż większość osób nie zdaje sobie sprawy z ogromnej roli, jaką pełnią w naszym organizmie. Sprawnie działające jelita wraz z odpowiednio zrównoważoną florą bakteryjną, w większości przypadków równa się zdrowemu i silnemu organizmowi. Mikroflora jelit to swego rodzaju bogaty mikroekosystem żyjący wewnątrz nas, składający się z około 2kg bakterii, które cały czas pracują na najwyższych obrotach. W skład naszego środowiska jelitowego wchodzą bakterie:
- Symbiotyczne (korzystne, najważniejsza i najliczniejsza ‘populacja’, która towarzyszy nam od samego początku w różnych ilościach- w zależności np. od sposobu porodu- silami natury/ cesarskie cięcie- wiadomo, że ten drugi niestety pozbawia nas znacznej liczby dobrych bakterii – przechodząc przez drogi rodne, dziecko przy okazji połyka śluz wraz z bakteriami matki i zaszczepia swoją, jeszcze sterylną mikroflorę).
- Komensale (oportunistyczne, ich liczba i kombinacja jest sprawą indywidualną, ich ilość jest kontrolowana ściśle przez 1 grupę, ich przerost predysponuje do stanów chorobowych).
- Przejściowe ( dostarczamy ich sobie codziennie wraz z jedzeniem i piciem. Zazwyczaj nie są dla nas zagrożeniem. Natomiast w wypadku, kiedy populacja pierwszej grupy bakterii jest nieodpowiednia, mogą predysponować do stanów chorobowych).
Jelita kojarzą nam się głównie z wchłanianiem, jakie inne funkcje jeszcze pełnią?
- Filtrowanie limfy – dzięki obfitej ilości węzłów limfatycznych zwanych kępkami Peyera, jakie posiadają, oczyszczają przechodzącą przez nie tkankę płynną z bakterii, wirusów, grzybów czy martwych komórek. Gdy którychś z patogenów nie są w stanie usunąć, zatrzymują je w węzłach, odgradzając w ten sposób od organizmu.
- Produkcja limfocytów – owe węzły, wytwarzają limfocyty, czyli komórki obronne układu odpornościowego, które walczą z różnymi infekcjami wytwarzając między innymi immunoglobuliny wydzielnicze A (IgA). Bakterie z rodzaju Bifidobacterium wytwarzają substancję zwaną dipeptydem muramylowym, która to również przyczynia się do syntezy limfocytów.
- Wytwarzanie przez mikroflorę substancji chroniących przed wszelkimi nieproszonymi gośćmi między innymi: substancję antybiotykopodobną (np. kolicynę), antygrzybiczą, antywirusową (interferony, lizozymy i surfaktanty).
- Zmiana pH – przyjazne bakterie naszej mikrobioty mają zdolność do zmiany pH przy ścianie jelita do wartości 4.0-5.0, tym samym zapobiegając wzrostowi organizmów patogennych, które rozwijają się w zasadowym środowisku.
- Neutralizacja szkodliwych substancji- takich jak: azotany, fenole, ksenobiotyki, nadmierne wyrzuty histaminy, żółci czy cholesterolu.
- Absorbcja – ściany komórkowe naszych przyjaznych bakterii absorbują wiele kancerogennych substancji, tym samym chroniąc przed nowotworami.
- Trawienie – nie wszyscy wiedzą, że jelita są odpowiedzialne również za trawienie, głównie za pomocą enzymów zwanych peptydazami i enterocytów wraz z ich mikrokosmkami, trzeba jednak wiedzieć, że bez odpowiedniej flory bakteryjnej trawienie to nie działa efektywnie.
- Synteza witamin – fizjologiczne szczepy E.coli, które każdy z nas posiada, w mniejszej czy większej ilości, odpowiedzialne są za wytwarzanie witamin takich jak: K2, B1, B2, B6, B12. Dodatkowo, fizjologiczny szczep E.coli chroni nas najlepiej przed patogennymi szczepami E.coli.
- Wpływ na mózg – jelita połączone są nerwem błędnym z mózgiem, tworząc tzw oś jelitowo-mózgową. Z jednej strony nasze emocje wpływają na kondycję naszych jelit (odczuwamy to szczególnie podczas silnego stresu), z drugiej, to co “dzieje się” w jelitach może wpływać na nasz stan emocjonalny, psychiczny.
Jak widać jelita bez odpowiednio bogatej i dobrze funkcjonującej flory bakteryjnej są pozbawione wielu mechanizmów chroniących nas przed szkodliwymi substancjami, same stają się „jałowe”, nieodżywione i tracą swoją integralność. Dlatego, aby mogły utrzymać nas w zdrowiu ważne jest, aby dostarczyć im odpowiedniej ilości i odpowiednie rodzaje bakterii probiotycznych, zdrowo się odżywiać, zadbać o sen i unikać stresu.
Zainteresował Cię artykuł?
Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!
Dieta na zdrowe jelita – dla mikrobioty
97,00 zł brutto
eBook – Co w jelitach “piszczy”? Twoje kompendium wiedzy o zdrowym i chorym brzuchu.
97,00 zł brutto