HPV – Wirus brodawczaka ludzkiego

HPV - Wirus brodawczaka ludzkiego

Każda kobieta chce być zdrowa, a więc dziś o HPV, czyli wirusie brodawczaka ludzkiego.

  • Najczęściej do zakażenia się wirusem HPV dochodzi drogą płciową. Jest to zagrożenie zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Kobiety rozwijają jednak częściej nowotwór związany z zakażeniem HPV.
  • Rozwój raka szyjki macicy podyktowany wystąpieniem HPV może trwać nawet kilka lat. Dlatego bardzo ważne są COROCZNE BADANIA CYTOLOGICZNE, które potrafią w porę wyłapać stan zapalny.
  • Generalnie nie odczuwamy dolegliwości związanych z bytowaniem wirusa w naszym organizmie. W niektórych przypadkach pojawiają się zmiany sromu, pochwy oraz szyjki macicy. tzw. kłykciny.
  • Diagnostyka zakażenia opiera się na badaniu CYTOLOGICZNYM w pierwszej kolejności. Jeśli cytologia wychodzi niepokojąca przeprowadza się badanie KOLPOSKOPII oraz MAPOWANIE WIRUSA, czyli określenie typów jakie nam zagrażają.
  • Wyróżniamy mniej i bardziej onkogenne typy wirusa HPV, HPV typu 16 i 18 są głównymi czynnikami, które powodują rozwój raka szyjki macicy.
    Te mniej groźne typu to 6,11,40. Określenie tych typów u danej, zakażonej osoby odbywa się poprzez mapowanie.
  • Większość infekcji powinna ustąpić samoistnie w ciągu 1-2 lat od wczesnego rozpoznania zakażenia. Dzieje się tak w przypadku grupy niskoonkogennej jak i wysokoonkogennej.
  • Nie ma leku na wirusa HPV. Terapia przeciwdziałania jego inwazji to wzmacnianie układu odpornościowego. Mechanicznie lekarz może wykonać zabieg oczyszczenia zmian na szyjce skalpelem lub laserowo.
  • Profilaktyka przy HPV to znajomość infekcji u partnera. Regularne wykonywanie cytologii szczególnie płynnej. Dbanie o higienę osobistą.
  • Prezerwatywa nie chroni w 100% przed zakażeniem. Śluz z narządów rodnych prowadzi do zainfekowania wirusem, a ten można przenieść również w inny sposób, np. poprzez dotyk wydzieliny.

Jest to temat, o którym wciąż mało się mówi, a z powodu niewiedzy stresuje się nim bardzo wiele kobiet i par.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Choroby, Dietetyka kliniczna, Zdrowie
Tagi: cytologia, hpv, kobieta, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up