Sulforafan to izotiocyjanian, który ostatnio mocno zyskuje na popularności. To związek, który bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie, co zostało już potwierdzone naukowo.
Co czyni go tak wyjątkowym?
- Wykazuje silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne – chroni nasz organizm przed działaniem wolnych rodników
- Wspiera nasz układ immunologiczny
- Posiada właściwości przeciwstarzeniowe
- Ma właściwości, które mogą wspomóc obronę organizmu przed rozwojem nowotworów – moduluje kluczowe szlaki sygnałowe i geny zaangażowane w indukcję apoptozy oraz wpływa na zatrzymanie cyklu komórkowego i hamowanie angiogenezy
Niektóre badania naukowe wykazały że:
Sulforafan hamuje żywotność Helicobacter pylori zarówno in vitro, jak i in vivo oraz łagodzi indukowane przez Helicobacter pylori zapalenie błony śluzowej żołądka zarówno u myszy, jak i u ludzi. Spożywanie sulforafanu wpływa korzystnie na peroksydację lipidów, trójglicerydy, insulinę w surowicy krwi oraz oporność na insulinę, co jest szczególnie korzystne dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowo-lipidowej oraz z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Do najlepszych źródeł sulforafanu zalicza się brokuły i ich kiełki, ale związek ten można znaleźć również w innych warzywach, zwłaszcza kapustnych, takich jak:
- Brukselka
- Kapusta biała i czerwona
- Kalafior
- Kalarepa
- Jarmuż
- Rzepa
- Chrzan
- Gorczyca
- Rzodkiew
Obróbka termiczna wpływa jednak na zmniejszenie zawartości sulforafanu, więc warzywa najlepiej spożywać w postaci surowej, krótko blanszowanej (max do 2 minut) lub gotowanej na parze (max 5 minut). Można też znaleźć go w ProtectMe, suplemencie, który tworzyłam dla @4healthlabs .
Zainteresował Cię ten temat?
Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!