Przy niedzieli…kawa, kawusia, kawka, kaweczka albo inaczej napój bogów. Zachwyca smakiem i aromatem, sam rytuał picia kawy to spora przyjemność. Jak oddziałuje na nasz organizm?
Poprawia nastrój i funkcję kognitywne- skupienie, pamięć, kojarzenie. M.in dzięki zwiększeniu ukrwienia mózgu, podniesieniu niektórych neuroprzekaznikow. Zwiększa czujność – dzięki blokadzie receptorów adenozyny w mózgu, podwyższeniu adrenaliny, kortyzolu, zwiększeniu tętna działa antyoksydacyjnie- za sprawą wielu polifenoli (głównie kwasu chlorogenowego). Neutralizuje wolne rodniki w organizmie, przez co może działać przeciwzapalnie, a więc i przeciwmiażdżycowo może działać zarówno kardioprotekcyjnie (ochronnie na serce) jak i przyczyniać się do choroby niedokrwiennej serca czy powodować tachykardie może nasilac insulinooporność lub działać uwrażliwiająco (zależne od dawki i indywidualnych aspektów).
… i wiele innych!
Tak naprawdę wszystko zależy od predyspozycji metabolicznych, czy genetycznych (szybkość metabolizmu kofeiny i jej działanie na danego człowieka jest mocno zależne od rodzaju polimorfizmu genu odpowiedzialnego za metabolizm kofeiny – CYP1A2) oraz ogólnej kondycji zdrowotnej człowieka.
Kiedy odradzam picia kawy? (lub polecam ograniczenie)
- Przy mocno stresujacym trybie życia
- Przewlekłym zmęczeniu
- Dysregulacji osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej
- Niedoborach
- Problemach z elektrolitami (np tężyczka)
- Nerwicach
- Refluksie, wrzodach żołądka
Kawa może działać bardzo różnie, z reguły działa korzystnie, ale najważniejsze to jak się po niej czujemy.
Kto jest kawoszem tak jak ja?
Zainteresował Cię artykuł?
Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!