Dziś ciekawostka o tarczycy. Zapalenie tarczycy, a niewydolność mitochondriów.
W dużym przeglądzie na temat koncepcji patogenezy zapalenia tarczycy, Moncayo R. i wsp. doszli do wniosku, że łagodna choroba tarczycy może mieć cechy nabytej dysfunkcji mitochondriów, która w konsekwencji upośledza funkcję retikulum endoplazmatycznego z powodu ograniczonej podaży ATP.
Zmieniona tyreoglobulina może wpływać na zmianę czynności tarczycy na podstawie jej autoregulacyjnych właściwości. Jednocześnie może być bodźcem do produkcji przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie.
A składniki, które mają krytyczne znaczenie dla pracy mitochondriów to:
- Magnez (kasza gryczana, orzechy, płatki owsiane)
- Selen (mięso, ryby, podroby)
- Żelazo (wątróbka, wołowina, żółtka jaj)
- Koenzym Q10 (mięso, podroby, ryby)
Ich odpowiednia podaż umożliwia prawidłową pracę mitochondriów, a tym samym zapewnia właściwe funkcjonowanie retikulum endoplazmatycznego, tj. naprawę białek, dlatego warto dbać o ich właściwe stężenie.
W 2018 roku u młodej kobiety rozpoznano poporodowe zapalenie tarczycy z nadczynnością tarczycy i znacznym niedoborem magnezu. W badaniu USG tarczyca wykazała wyraźne zmniejszenie echogeniczności wraz z hiperperfuzją wskazującą na niedobór koenzymu Q10. Ponieważ pacjentka karmiła piersią, rozpoczęto suplementację magnezu, tj. 11,2 mmol magnezu pierwiastkowego (~ 3,2 g cytrynianu magnezu) dziennie. Koenzym Q10 podawano w dawce 30 mg/dobę. W ciągu 3 miesięcy czynność tarczycy, morfologia tarczycy i perfuzja powróciły do normy.
Zainteresował Cię ten temat?
Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!
Przedsprzedaż: Zrozum i wyprowadź niedoczynność tarczycy i Hashimoto w 20 minut
149,00 zł brutto
Dieta w niedoczynności tarczycy i Hashimoto
97,00 zł brutto